Paznokcie to nic innego jak wytwór naskórka znajdujący się na końcowych odcinkach palców rąk i nóg. Ich podstawowe funkcje, poza oczywistą funkcją ozdobną, to: zabezpieczenie przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, ochrona opuszek palców przed urazami, zwiększenie wrażliwości dotykowej skóry, umożliwienie wykonywania precyzyjnych ruchów palców oraz, co bardzo ważne, odzwierciedlenie stanu zdrowia organizmu. Prędkość wzrostu paznokcia jest zróżnicowana i wynosi średnio 1mm na tydzień, przy czym paznokcie u rąk rosną zdecydowanie szybciej niż te u nóg.
W budowie paznokcie wyróżniamy przede wszystkim macierz paznokcia, blaszkę paznokciową i tkankę okołopaznokciową.
Macierz to jedyna żywa część paznokcia, znajdująca się u jego nasady i widoczna jako biały półksiężyc. Jest odpowiedzialna za produkcję keratyny - składnika niezbędnego do wytworzenia płytki paznokcia. Im więcej witamin i minerałów znajduje się w niej, tym wytworzony paznokieć będzie mocniejszy i zdrowszy - pomocne są tu odpowiednia dieta oraz stosowanie odżywek. Należy uważać również by nie uszkodzić macierzy, np. podczas nieudolnie wykonywanego manicure - płytka rośnie wówczas słabsza, cieńsza, często może być także zdeformowana.
Płytka paznokciowa to martwa część paznokcia widoczna jako przezroczysta blaszka pokrywające opuszkę palca, która przekraczając krawędź naskórka staje się biała. Oprócz funkcji dekoracyjnej pełni bardzo ważną rolę diagnostyczną - wszelkie zmiany jej koloru czy wyglądu mogą świadczyć o zachodzących w organizmie procesach chorobowych. Istotna jest więc jej obserwacja.
Aby paznokcie były zdrowe i ładne należy odpowiednio je odżywiać i pielęgnować. Niezbędne jest tu przede wszystkim stosowanie właściwej diety, bogatej w witaminy i minerały, używanie odżywek do paznokci, prawidłowe i regularne wykonywanie manicure oraz nawilżanie paznokci. Dalsze informacja jak dbać o paznokcie znajdują się w artykułach dotyczących pielęgnacji paznokci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz